Zatoka Pucka - Wakacje nad Polskim Morzem
Reklamuj się na Polwysep.pl
ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
Telewizja internetowa TV Półwysep
Nordi.pl Polska Północna Baza Noclegowa
Pogoda aktualna i prognoza pogody dla Półwyspu Helskiego
. ..reklama.. .

Historia
Zaślubiny Polski z morzem - 1920 rok

10 - 11.02.1920. Gen. Józef Haller dokonuje w Pucku zaślubin z morzem.
11 lutego powtarza tę ceremonię we Władysławowie.
Historia

Po ratyfikacji traktatu wersalskiego przez Niemcy 10 stycznia 1920 r. Polska otrzymała niewielki dostęp do morza od Jeziora Żarnowieckiego do Orłowa, który liczył 140 km długości. W styczniu 1920 r. oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera wkroczyły na Pomorze. 10 lutego rozpoczęły się uroczystości zaślubin Polski z morzem, które odbyły się w Pucku, dokąd gen. Haller udał się w otoczeniu członków delegacji rządu i Sejmu RP.
Tak wyglądały zaślubiny z morzem....
Dookoła wyniosłego masztu ustawili się chorążowie ze sztandarami pułkowymi, nad brzegiem morza stanął I Batalion Morski oraz ułani krechowieccy z artylerią. Nad skupionym tłumem rozbrzmiewały słowa gen. Hallera: "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj dotrzeć wszędzie pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem..." Następnie poświęcono banderę morskiej Polski, która przy huku armatnich salw i dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt. Żołnierze oddali honory, a chorążowie pochylili sztandary ku morskim falom, zanurzając je nieco w wodzie na znak powitania morza. Generał Haller dosiadłszy konia wjechał do morza i na znak ślubu Bałtyku z Rzeczypospolitą wrzucił jeden z pierścieni danych mu przez Polonię Gdańska w nurt Bałtyku, który to potoczył się po tafli lodu, a po chwili zniknął w morzu.

Na pamiątkę uroczystości zaślubin wbito w morze słup z wyrytym napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze". Na koniec puckich uroczystości popisany został przez najważniejsze osobistości, m.in. gen. Hallera i przedstawiciela prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, akt zaślubin Polski z morzem. Oryginał tego aktu znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie.

dalej >>
<< Historia Władysławowa


Strona 1 / 2


© SEMWIT/StudioFX - O stronie

Wstęp
Turystyka
Historia
Fotografie
Wiadomości
Plan miasta
Irc
Okolica
Księga Gości
Linki
Kontakt

Dostęp do Internetu na terenie Władysławowa: www.siec.wla.com.pl

Apartamenty we Władysławowie



Władysławowo na żywo