Zatoka Pucka - Wakacje nad Polskim Morzem
Reklamuj się na Polwysep.pl
ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
Telewizja internetowa TV Półwysep
Nordi.pl Polska Północna Baza Noclegowa
Pogoda aktualna i prognoza pogody dla Półwyspu Helskiego
. ..reklama.. .

Turystyka
Latarnia morska w Rozewiu

Najstarszy przekaz źródłowy o latarni zawiera szwedzka mapa Zatoki Puckiej S. Pufendorfa z 1696 r.,ale tradycia zapalania ognia sięga podobno czasów zamierzchłych. Na podwyzszeniu z drewnianych słupów stało specjalne urzadzenie z drewnem płonacym w kotle, które pózniej zastąpiono oliwą. Pierwsza latarnia została wzniesiona w 1731 r. na miejscu gdzie stoi obecna. Poczatkowo była niska. Widoczna jest na mapie Rizzi Zannoniego z 1772 r. Po rozbiorach na całym pruskim wybrzezu nie paIiło się żadne światło nawigacyine. Ale oto w pazdzierniku 1807 r. przyszedł sztorm, kiedy to między Chłapowem a Rozewiem weszło na mielizne lub rozbiło się 14 francuskich statk6w. Chłpowianom udało się uratować z tej nieszczesnej armady kilkunastu rozbitków. Z tego najprawdopodobniej powodu następnego roku znów na Rozewiu zabłysło światło. Ale poniewaz stara latarnia nie spełniała juz należycie swojej funkcji, wzniesiono więc nową w 1821 r. Po raz pierwszy światło zabłysło na niej 15 listopada 1822 r. Okrągła, Iekko zwężająca się ku górze, zbudowana była z polnych kamieni, częściowo z cegły (co stanowi dolną, kamienną część obecnej latarni), a na zewnątrz otynkowana i pomalowana na biało. Wyżej wznosiła Się czerwonobrązowa część stalowa zakończona zieloną latarnią z kopulastym dachem. Na źródło światła wieży, której wysokość wynosiła 21,3 m. składało się 15 lamp Arganda o białym kolorze i 2250 horyzontu.

W 1866 r. zainstalowano aparat Fresnela, który zużywał 45.05 grama oleju rzepakowego w ciagu godziny, a w 1877r. olej zastapiono naftą. Instrukcja z 4 X 1866 r. reguluje kwestie związane z obsługą latarni. Załogę stanowiło dwóch latarników i jeden pomocnik. Podlegali bezpośrednio inspektorowi portowemu w Nowym Porcie. Kontrole mógł przeprowadzać również inspektor brzegowy w Pucku. Latarnicy odpowiadali za utrzymanie światła, zużycie oleju, czystość urządzeń, a także za roślinność w pobliżu latarni. Dyżurowali obaj równocześnie. Pierwsza wachta trwała od momentu zapalenia lampy - kwadrans przed zachodem słońca - do północy. Druga - od północy do świtu. Gdy jeden z latarnikdw znajdował się w latarni - obsługiwał lampę i prowadził dziennik, drugi przebywał w pomieszczeniu służbowym (mógł spać), jednak i tu światło musiało palić się całą noc. W dzień przed południem obaj latarnicy czyścili aparaturę, sprzątali laternę, pomieszczenie służbowe, filtrowali olej na następną noc i przygotowywali części rezerwowe. Pomocnik zastępował jednego z latarników raz na tydzień lub w przypadku choroby któregoś z nich. W tym czasie w Czołpinie wybudowano latarnię, która miała swiatło podobne do rozewskiego. Aby je odróżnić, na Rozewiu w odległości 180 m na zachód od wiezy głównej wzniesiono drugą latarnię. Jest ośmiokątna, z cegły I otynkowana. Do wieży przylegały dwa parterowe skrzydła kryte papą, zajmowane juz przez 5 latarników, którzy obsługiwali obie latarnie.

Światło drugiej latarni zapalono w Nowy Rok 1875r. Posiadała ona, podobnie jak pierwsza, aparat Fiesnela. Stromy kilfowy brzeg powoli osuwał się, zabierając krzewy i drzewa. Co zaczęło zagrażać podkopaniem latarni. W 1896 r. U podnóża klifu wykonano specjalną opaskę betonową o długości 800 m. która do dziś chroni rozewski cypel. Nastepna przebudowa latarni miała miejsce w 1910 r. wieżę podwyższono o 5 m i zainstalowano swiatło elektryczne, przerywane. Drugą Iatarnię w tym czasie wygaszono. W 1978 r. podwyższono wieżę o dodatkowe 7.9 m. Było to konieczne, ponieważ buki rosnace w rezerwacie zaczynały przysłaniać swiatło. Obecnie swiatło rozewskiej blizy umieszczone jest na wysokosci 86.8m (33 m wysokość wieży + 53.8m wzniesienie n.p.m.) I widoczne jest na odległość 23 Mm (43 km). Co 3 sekundy wysyłany jest błysk trwający 0,1 sekundy. O sile swiatła równej 5 mln swiec. W czasie mgły zeglugę ułatwia buczek mgłowy (nautofon). 4 syreny co 60 sekund nadają sygnał litery "R" alfabetu Morse'a (.-.).

Zdjęcia latarni znajdziesz w naszych galeriach


© SEMWIT/StudioFX - O stronie

Wstęp
Turystyka
Historia
Fotografie
Wiadomości
Plan miasta
Irc
Okolica
Księga Gości
Linki
Kontakt

Dostęp do Internetu na terenie Władysławowa: www.siec.wla.com.pl

Apartamenty we Władysławowie



Władysławowo na żywo