Zatoka Pucka - Wakacje nad Polskim Morzem
Reklamuj się na Polwysep.pl
ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
Telewizja internetowa TV Półwysep
Nordi.pl Polska Północna Baza Noclegowa
Pogoda aktualna i prognoza pogody dla Półwyspu Helskiego
. ..reklama.. .

Historia
Władysławowo Pierwsze wzmianki o osadach z których powstało Władysławowo datowane są na lata 1277 (Cetniewo) - 1284 (Wielka Wieś), w którym to roku książe pomorski Mściwoj II darował osadę "Velaves" rycerzowi Piotrowi Głabuszy. Na pocz. w. XIV wieś przeszła w ręce Krzyżackie oraz otrzymała przywilej lokacyjny.

Od 1466 włączona do starostwa puckiego. W 1633 roku król Władysław IV potwierdził przywilej lokacyjny, budując jednocześnie dwa forty wojenne. Przy jednym z nich zwanym Władysławowem założono nową wieś - Chałupy.

Władysławowo W 1920 roku na terenie uwczesnego Cetniewa i Poczernina, przy współudziale gen. Hallera założono letniskowe osiedle-kąpielisko - Hallerowo. W latach 1936-38 na północ od Wielkiej Wsi zbudowano port rybacki, który nazwano Władysławowem.


Władysławowo Po II wojnie światowej w 1954 roku Władysławowo otrzymało prawa osiedla. Od 1963 roku Władysławowo jest miastem.

Wpływ, jaki miała na rozwój miasta budowa portu w uwczesnej Wielkiej Wsi zobowiązuje do napisania na ten temat czegoś więcej. Materiał opracował sam Kpt. Portu Kazimierz Undro.
Uwarunkowania związane z powstaniem portu we Władysławowie

Stabilizacja sytuacji politycznej po I wojnie światowej oraz względy natury gospodarczej pozwoliły na stworzenie odpowiednich warunków do realizacji hasła głoszonego przez Kaszubów : przyjdzie Polska? będzie port?.

Władysławowo Rybacy dostrzegli potrzebę rozwoju rybołówstwa jako czynnika gospodarczego warunkującego możliwość poprawy własnej egzystencji i rozpoczęli starania o wybudowanie portu rybackiego w rejonie Wielkiej Wsi, schronienia dla jednostek rybackich należących do mieszkańców, trudniących się rybołówstwem i pływających wzdłuż wsch. i wsch.- pd. części Bałtyku, gdzie odległość między najbliższymi portami z Łeby do Helu wynosiła 65 mil.

W 1929 roku rybacy wystosowali delegację do wojewody pomorskiego w Toruniu w celu przyznania środków finansowych na budowę portu. Została ona skierowana do władz centralnych, a przyrzeczenie dane przez premiera RP odnośnie budowy portu w Wielkiej Wsi nie zostało zrealizowane. Dopiero po interwencji w 1930 roku, skierowaniu memoriału do Prezydenta Rzeczypospolitej przez rybaków, w którym uzasadniają oni słuszność powyższej inwestycji, Rada Ministrów przyznała odpowiednie środki finansowe na badania odnośnie lokalizacji przyszłego portu. W ten sposób marzenia mieszkańców Wielkiej Wsi znalazły odbicie w rzeczywistości. Przeprowadzono badania w celu podjęcia właściwej decyzji związanej z lokalizacją portu u nasady Półwyspu Helskiego w Wielkiej Wsi.

dalej >>

Zaślubiny Polski z morzem - 1920 rok
Historia Straży Pożarnej we Władysławowie


Strona 1 / 3


© SEMWIT/StudioFX - O stronie

Wstęp
Turystyka
Historia
Fotografie
Wiadomości
Plan miasta
Irc
Okolica
Księga Gości
Linki
Kontakt

Dostęp do Internetu na terenie Władysławowa: www.siec.wla.com.pl

Apartamenty we Władysławowie



Władysławowo na żywo