Historia

Od 1466 włączona do starostwa puckiego. W 1633 roku król Władysław IV potwierdził przywilej lokacyjny, budując jednocześnie dwa forty wojenne. Przy jednym z nich zwanym Władysławowem założono nową wieś - Chałupy.


Wpływ, jaki miała na rozwój miasta budowa portu w uwczesnej Wielkiej Wsi zobowiązuje do napisania na ten temat czegoś więcej. Materiał opracował sam Kpt. Portu Kazimierz Undro. Uwarunkowania związane z powstaniem portu we Władysławowie
Stabilizacja sytuacji politycznej po I wojnie światowej oraz względy natury gospodarczej pozwoliły na stworzenie odpowiednich warunków do realizacji hasła głoszonego przez Kaszubów : przyjdzie Polska? będzie port?.

W 1929 roku rybacy wystosowali delegację do wojewody pomorskiego w Toruniu w celu przyznania środków finansowych na budowę portu. Została ona skierowana do władz centralnych, a przyrzeczenie dane przez premiera RP odnośnie budowy portu w Wielkiej Wsi nie zostało zrealizowane. Dopiero po interwencji w 1930 roku, skierowaniu memoriału do Prezydenta Rzeczypospolitej przez rybaków, w którym uzasadniają oni słuszność powyższej inwestycji, Rada Ministrów przyznała odpowiednie środki finansowe na badania odnośnie lokalizacji przyszłego portu. W ten sposób marzenia mieszkańców Wielkiej Wsi znalazły odbicie w rzeczywistości. Przeprowadzono badania w celu podjęcia właściwej decyzji związanej z lokalizacją portu u nasady Półwyspu Helskiego w Wielkiej Wsi.
Strona 1 / 3